Dolegliwości bólowe
Właśnie w przypadku dolegliwości bólowych najczęściej słyszymy zdania w stylu ,,nie spodziewałem/am się, że będziesz zadawać takie pytania”, albo ,,myślałem/am, że będziemy badać tylko bark”. Charakterystyczne dla dolegliwości bólowych jest to, że pojawiają się same z siebie. Zwykle trudno jest Wam wskazać z czym wiążecie pojawienie się tych objawów, albo określić od kiedy trwają. Często zaczynają się delikatnym dyskomfortem, żeby potem stopniowo się nasilić i objąć większy obszar.
Dolegliwości bólowe pojawiające się bez urazu często są efektem kompensacji. Oznacza to, że bolesny staw/okolica obrywają za to, że gdzieś indziej coś nie działa tak jak powinno. W tej sytuacji mówimy, że ,,krzyczy ofiara, a nie przestępca”. Możemy jeszcze ,,strzelać do strażaka” 🙂 czyli pracować na mięśniu, który napiął się (i po czasie zaczął boleć), żebyś nie ruszał na przykład przeciążonym więzadłem. Żeby skutecznie i trwale pracować z tego typu problemami staramy się zrozumieć ich przyczynę i głównie na niej pracować (czyli ścigać przestępcę i gasić pożar :)). Potrzebujemy do tego szczegółowego i wnikliwego wywiadu, oraz całościowego badania. Warto przygotować się tego i przemyśleć pewne rzeczy – pójdzie szybciej. Jak zatem dobrze przygotować się do wywiadu?
- Pomyśl (możesz też to zapisać) o swoim objawie. Jak się zaczął? Kiedy? Jak się rozwijał? Co go nasila? Co Ci pomaga? Czy boli bardziej rano, w nocy czy wieczorem?
- Zastanów się, czy masz jakieś inne objawy i problemy. Może ból w innym obszarze? Pytamy nie tylko o układ ruchu. Może masz problemy pokarmowe, bolesne miesiączki, zaciskasz zęby, albo masz bóle głowy?
- Przypomnij sobie przebyte urazy i operacje. Nie tylko dotyczące obszaru, który obecnie Cię boli.
Jeśli chodzi o badanie to tak naprawdę z Twojej strony chodzi o odpowiedni strój. Niezależnie od objawu ocenimy Twój typ postawy. Może się okazać, że na podstawie wywiadu i oceny postawy zechcemy zbadać jeszcze inną okolicę niż ta, która Cię boli. Dlatego najlepiej mieć ze sobą krótkie szorty i w przypadku Pań niekrępującą bieliznę (np. top sportowy).
Uraz
W przypadku urazu pierwszym podstawowym celem fizjoterapii jest zapewnienie uszkodzonej tkance optymalnych warunków gojenia. Badanie i wywiad są bardziej lokalne – dlatego mniej dla Was zaskakujące 🙂 W tym przypadku (szczególnie jeżeli jesteśmy pierwszym specjalistą, z którym się konsultujecie) przypomnijcie sobie mechanizm urazu, co czuliście bezpośrednio po, czy pojawiła się opuchlizna lub krwiak, jakich ruchów lub czynności nie mogliście wykonywać z powodu bólu. Jeżeli byliście wcześniej na konsultacji na przykład w szpitalu lub u ortopedy, weźcie ze sobą dokumentację – wypis ze szpitala, badania dodatkowe wraz z opisami, skierowanie na fizjoterapię jeżeli takie dostaliście.
Operacja
Podobnie jak w przypadku urazu (z punktu widzenia naszego ciała operacja niewiele różni się od urazu :)) po operacji zależy nam w pierwszej kolejności na zapewnieniu odpowiednich warunków gojenia tkanek. Pamiętajcie, że niezależnie od procedury zabiegu, możemy wspomagać proces regeneracji już od pierwszych dni po operacji. Nawet jeżeli jesteś po poważnym zabiegu wymagającym unieruchomienia i ograniczenia obciążania – możemy pracować z obrzękiem lub/i na sąsiednich stawach. Możemy podpowiedzieć Ci jak bezpiecznie wykonywać czynności dnia codziennego, przemieszczać się, czy zapobiegać konsekwencjom unieruchomienia.