Plan fizjoterapii jest zawsze określany indywidualnie na podstawie danych uzyskanych z wywiadu i badania. Jako fizjoterapeuci dysponujemy szerokim wachlarzem metod, koncepcji oraz technik, które pozwalają nam na realizację celów fizjoterapii w jak najkrótszym czasie. Cele fizjoterapii ustalamy wspólnie z Pacjentem, a najczęściej jest to pozbycie się dolegliwości bólowych i powrót do funkcji, czynności lub aktywności, która z powodu bólu została ograniczona.
Metody, koncepcje i techniki
Metody i koncepcje pracy fizjoterapeutów polegają na analizie problemu Pacjenta przez pryzmat anatomii, fizjologii czy biomechaniki, aby zdiagnozować i zrozumieć objawy Pacjenta. Uczymy się ich na wielogodzinnych i wielotygodniowych kursach i w zależności od Pacjenta, czasami decydujemy się na oparcie się na jednej z nich. Modele i koncepcje służą nam głównie do planowania terapii.
Techniki fizjoterapeutyczne to narzędzia, które fizjoterapeuta ma do dyspozycji, aby osiągnąć cele terapii. Mogą to być techniki manualne skierowane na stawy, mięśnie, powięź, ale również igły, piny, taping, rolowanie, ćwiczenia i wiele innych, które możecie spotkać w gabinetach fizjoterapeutycznych i w Internecie. Celem ich zastosowania jest często szybka redukcja dolegliwości bólowych, aby umożliwić Pacjentowi szybki powrót do funkcjonowania i aktywności.
Pamiętajcie, że wszystkie techniki mogą być skuteczne i stosowane zamiennie. Najważniejsza jest diagnoza i zrozumienie przyczyny problemu oraz wybranie obszaru, na którym trzeba pracować. W takim przypadku, technika ma drugorzędne znaczenie.
Lekarz a fizjoterapeuta – jakie są różnice w sposobie pracy?
Warto pamiętać, że fizjoterapeuci i ich sposób pracy różnią się od pracy lekarzy. Praca lekarzy skupia się na określeniu i leczeniu jednostki chorobowej. Diagnostyka lekarska ma na celu nazwanie jednostki chorobowej. Zwykle lekarz wystawia diagnozę, taką jak: dyskopatia, łokieć tenisisty, kolano skoczka, artroza (zmiany zwyrodnieniowe), zerwanie, naderwanie lub skręcenie.
Fizjoterapia natomiast skupia się bardziej na określeniu, w jaki sposób choroba ogranicza nasze funkcjonowanie w codziennym życiu, pracy, relacjach społecznych, czy rekreacji. Często pracujemy też w sytuacjach, gdzie Pacjent nie ma jednoznacznie określonej jednostki chorobowej, a w badaniach dodatkowych nic szczególnego nie wychodzi. W takich przypadkach pracujemy z Pacjentem w dysfunkcji.
Ile sesji fizjoterapii będzie potrzebne…?
Ze względu na subiektywność i fakt, że odczuwanie bólu jest bardzo złożone, trudno jest określić, ile sesji fizjoterapii będzie potrzebne, bez wcześniejszego poznania Pacjenta przez wywiad i badanie. Staramy się jednak odpowiedzieć na to pytanie w zależności od rodzaju problemu, z jakim zgłasza się do nas Pacjent i naszego doświadczenia.
… w przypadku urazów i operacji?
W przypadku pracy z urazami lub po operacji, opieramy się na swojej znajomości procesu gojenia tkanek. Na tej podstawie tworzone są protokoły postępowania, które pomagają Pacjentom w powrocie do zdrowia i sprawności. W tym przypadku, Pacjent potrzebuje pomocy fizjoterapeuty na początku procesu gojenia, a fizjoterapeuta pełni rolę przewodnika. Ważnym elementem pracy fizjoterapeuty jest instruktaż Pacjenta, który pozwala na uniknięcie szkodliwych czynności i przyspieszenie procesu gojenia. Fizjoterapeuta pomaga Pacjentowi w wyborze odpowiednich ćwiczeń i czynności, które wspomagają gojenie i ograniczają stan zapalny. W przypadku urazów, fizjoterapeuta wykorzystuje tzw. “okno treningowe”, czyli aktywności i ćwiczenia, które Pacjent może wykonywać, aby utrzymać poziom ogólnej sprawności (np. nie ma przeciwwskazań do ćwiczenia górnych partii ciała po operacji kolana). W gabinecie fizjoterapeuta stara się wspomagać naturalne procesy gojenia tkanek i kontrolować stan zapalny, poprzez różne techniki, takie jak drenaż, ćwiczenia lub taping. Większość tkanek, w zależności od stopnia uszkodzenia, uzyskuje możliwość obciążenia po 6-8 tygodniach. W tym czasie i/lub po uzyskaniu przez Pacjenta swobodnego codziennego funkcjonowania, optymalną częstotliwością wizyt jest 1x/tydzień lub co dwa tygodnie. Później, częstotliwość wizyt jest mniejsza i skupia się głównie na instruktażu i postępowaniu służącym powrotowi do bardziej zaawansowanych aktywności i dyscyplin sportowych.
… w przypadku dolegliwości bólowych?
W przypadku dolegliwości bólowych, takich jak bóle pleców, bóle stawów obwodowych czy bóle głowy, które nie są poprzedzone urazem lub operacją (są to główne powody konsultacji w naszym gabinecie), zwykle potrzebujemy 2-3 spotkań z częstotliwością 1x/tydzień lub co dwa tygodnie, aby uzyskać poprawę stanu Pacjenta. Następnie zmniejszamy częstotliwość spotkań. Ze względu na to, że problemy te często wymagają całościowego spojrzenia na Pacjenta, a terapia obejmuje obszary ciała, które na pierwszy rzut oka nie są związane z bolesną okolicą, terapia ta potwierdza diagnozę. Jeśli stan Pacjenta nie ulegnie zmianie w ciągu 2-3 wizyt, zwykle zmieniamy strategię postępowania lub kierujemy Pacjenta do innego specjalisty lub na dodatkowe badania. Pacjent otrzymuje od nas również instruktaż ćwiczeń, a jeśli to jest konieczne, zalecenia dotyczące konsultacji z innymi specjalistami (lekarz, trener, dietetyk, psycholog itp.).
… w przypadku przewlekłych chorób układu ruchu?
Przewlekłe choroby układu ruchu, często związane z nieodpowiednim doborem proporcji aktywności, obciążeń i regeneracji oraz/lub problemami ogólnoustrojowymi, takie jak entezopatie, tendinopatie (np. kolano skoczka, łokieć tenisisty) czy zmiany zwyrodnieniowe, pomimo że ich terapia zwykle trwa długo, wymagają częstotliwości spotkań podobnej, jak w przypadku dolegliwości bólowych. W gabinecie będziemy próbowali zidentyfikować i zrozumieć czynniki, takie jak typ postawy, czy ograniczenia ruchu w innych stawach mogące wpływać na powstawanie i podtrzymywanie dolegliwości. Otrzymasz od nas instruktaż ćwiczeń oraz zalecenia dotyczące treningu i aktywności.
Skontaktuj się z nami!
Plan zawsze jest określany indywidualnie, więc nie jesteśmy w stanie określić, jak będzie wyglądało to w każdym przypadku. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące fizjoterapii, skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!